Девически манастир “Покров Прсв. Богородица”


Девическият манастир е живото свидетелство за духа и атмосферата на възрожденския Самоков, единственият запазен в града автентичен комплекс от сгради и градини, тишина и уют. Превратностите на историята сякаш са го подминавали през неговото 240-годишно съществуване. Днес той продължава да бъде действащ манастир.



Основаването на манастира се свързва в реален план с името на Баба Фота, а в легендарен – със спасяването на града от Света Богородица, която разпростряла своя плащ-покров над града и така го запазила от разорение. Затова и крилата Света Богородица е покровителка на манастира, а неговият патронен празник е на 1 октомври – Покров на Пресвета Богородица.


През XVIII в. в Самоков имало метоси - седалища на светогорските манастири Зографски, Хилендарски и Иверски, на Рилския манастир и на някой от манастирите на Божи гроб. В тези метоси отсядали пътуващи монаси – изповедници и таксидиоти, които събирали помощи за своите манастири. В метосите прислужвали монахини, живеещи разпръснато из града.

Около 1772 г. дошлата от Пловдив Баба Фота, приела монашески сан в Русия, станала причина да се съберат монахините на едно място и да създадат манастир при метоха на Хилендар. Известно е завещанието на Баба Фота или монахиня Теоктиста, с което тя през 1820 г. продала на своите внучки, монахините Теофания и Евдокия, своята килия. Баба Фота била игуменка на манастира и починала през 1844 г.


Не е известно кога е съставен уставът на манастира, но през 1872 г. той бил вписан в кондиката на Митрополитската църква. Девическият манастир се споменава от внука на основателката Константин Фотинов в “Землеописанието” му от 1843 г.”:

“В Самоков има женски метох, в който обитават в голямата си част девици, колкото от Самоков, толкова и от други места…”


Иван Богоров съобщава във вестник “Български орел” през 1846 г., че в Самоков има 4 метоха с изповедници и други два с по 40 души калугерки. В манастира постъпвали често богати овдовели самоковски чорбаджийки, чиито синове им построили килии като отделни малки къщи, а те вземали при себе си като послушнички дъщери, внучки или някое бедно роднинско момиче да им прислужва. Всяка монахиня се е грижела сама за собствената си издръжка.


Двете известни пътешественички Джорджина Макензи и Аделина Ърби, посетили Самоков през 1862 г., гостували и в манастира. Те били много изненадани, че млада монахиня ги заговорила на немски език. Двете англичанки пишат: “Монахините се издържат с предене и тъкане. Със спестеното си бяха построили църква. Те …се гордеят, че от никого не са поискали помощ.”

Самоковският девически манастир се споменава и в произведението на Любен Каравелов „Мамино детенце”.


През 1837 г. бил положен основният камък на новата манастирска църква, която била завършена чумната епидемия през 1838 г., и през 1839 г. била осветена. Икони за църквата са рисували Христо Димитров, Димитър Зограф, Иван Иконописец, Никола Образописов, и късни икони от Михаил Белстойнев. В преддверието може да се види стенопис на сцената „Покров на Прсв. Богородица” със Св. Крал Милутин и Св. Иван Рилски, който се приписва от специалистите на Захари Зограф. Дърворезбеният иконостас е изработен от Стойчо Фандъков (1810-1894), а е позлатен през 1865 г. Олтарните врати са изписани от Димитър Зограф. Манастирът има и две свои щампи с Покров Богородичен, отпечатани от известния щампар Хаджи Исай в Буда и Пеща (1839, 1840 г.).


През XIX в. Девическият манастир в Самоков е огнище на образованост. Проф. Иван Шишманов го нарича “люлка на девическото образование” в България. Може би затова и общинско девическо училище се създава едва през 1862 г.

След Освобождението манастирът продължава да се издържа със сукнарство, както споменава и Константин Иречек. С прочутата бяла аба монахините участвали и в различни международни изложения. Грамотите, които получили, могат да се видят в днешната магерница – присъединената към комплекса на манастира Хаджистамова къща. Сградата на метоха на Хилендарския манастир, около която се оформя днешният Девичаески манастир, била разрушена в края на XIX в.


В Девическия манастир се съхраняват частици от мощите на Св. Пантелеймон и Св. Сава Сръбски, първия архиепископ на сръбската православна църква, най-почитания сръбски светец вкл. в района на Самоков. Те са донесени в Самоков от монаха Серафим от Хилендарския манастир през 1839 г. за освещаването на манастирския храм, важно събитие за вярващите.

Комплексът на Девическия манастир е паметник на културата от национално значение.


Текст: Невена Митрева
Фотограф: Любомир Николов

Share
Tweet
Pin
  •  Ново работно време от края на месец Август 2020 г.
    Ново работно време от края на месец Август 2020 г.

    Приятели, от 31 август 2020 г. музеят ще има ново работно време:  8.30-12.00 и…

  • Майски почивни дни - работно време
    Майски почивни дни - работно време

    Здравейте, приятели.  Искаме да Ви уведомим, че музеят ще работи и по време на …

  • Първи март
    Първи март

    Честита баба Марта, приятели! Нашата мартеница ще ви посреща и този месец с усмивките на Пижо и…

  • Почивен понеделник - 23.04.2018
    Почивен понеделник - 23.04.2018

    Уважаеми посетители, приятели, колеги,  понеделник, 23 април ще бъде почивен…

  • Дърворезбата в Митрополитската църква
    Дърворезбата в Митрополитската църква

    Като център на епархия до 1908г. Самоков е изиграл решаваща роля за поддържане на православието и…

  • 105 ГОДИНИ НЕЗАВИСИМА БЪЛГАРИЯ
    105 ГОДИНИ НЕЗАВИСИМА БЪЛГАРИЯ

    105 ГОДИНИ НЕЗАВИСИМА БЪЛГАРИЯ.  ЧЕСТИТА СВОБОДА НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ! Манифест към…

  • От Чамкория до Боровец
    От Чамкория до Боровец

    Пътувайте с нас из историята на най-стария български курорт. Екипът на Исторически музей-Самоков…

  • Изложба <РОД> в музея
    Изложба <РОД> в музея

     Заповядайте на изложбата "Род" на Радина Росенова в залата на Историческия музей. …

  • Генерал Тодор Кантарджиев от Самоков
    Генерал Тодор Кантарджиев от Самоков

        14.00 Normal 0 21 false false false …