­

Самоков - просветен и културен център

by - март 31, 2020




Здравейте, приятели!

Ето първото ни аматьорско видео заснето, по време на пандемията, в нашата експозиция имащо за цел да ви запознае отблизо с темата за Самоков - просветен и културен център. Извинявам се за лошото качество, но като за първи път мисля, че е доста добре. Следващият път ще е по-добре - обещавам ви.
Приятни минути!
ПП: За тези от вас, които по една или друга причина няма да могат да чуят моя глас, пускам текста най-долу под видеото. 

Самоков - просветен и културен център
Константин Фотинов – учител, търговец, преводач е съставител и редактор на първото периодично списание в България – Любословие. Отпечатвал го в Смирна, в печатницата на Дамян, в която били отпечатвани много български книги и станала известна като „българската“ печатница. Някои от тях са и Новият завет на Н. Рилски, както и част от Стария завет на К. Фотинов. Тук виждате как е изглеждало списание Любословие в постоянната ни експозиция, а също и други негови книги. Не е необходимо да казваме, че гърците са имали книгопечатане от времето на Гутенберг.
Най-близо до българите са били сърбите, но със значителни разлики и предимства – между 1741 и 1800 година са имали над 300 издания, а първата печатна книга на новобългарски език излиза едва през 1806 г. –„Кириакодромион“ на Софроний Врачански, която може да видите и в нашата експозиция.
Най-ранните български печатници в Самоков, Солун и Смирна са са оформили също по това време. А най-старата ръчна преса с дървени букви е тази на Никола Карастоянов - учител, книговезец, пътуващ книжар от Самоков, която може да се види единствено в нашия музей. Ето я – донесена на части в Самоков. Тя съществувала по-дълго от Солунската, която само след 5 години работа отпечатала едва няколко религиозни книги. Колко точно книги е отпечатала тази – не знаем, но повече от 60 книги са с надпис Самоков, Типографията на Карастоянов, а някои от тях препечатвани по няколко пъти...
Във витрината виждате някои от първите книги на Карастоянов отпечатани на нея; клишета/матрици за щампи/илюстрации за първите страници; много малка част от металните букви, които Карастоянов по-късно закупил и започнал да ползва, както и неговата лична мастилница.
Не може да става сравнение между Самоковската и Солунската, от една страна и печатницата на Дамян и съдружници, от друга.
Началото на 18 и края на 19 век е период на бум на евангелски и протестантски мисионерски библейски дружества. Тяхната инвазия на Балканите била като начало в Гърция, в Смирна. Развили там голяма чуждестранна мисионерска дейност. Няма да се отплесвам в разказ за ролята на книгопечатането им в тази посока, но е факт, че все повече и повече се търсели печатни книги. Във витрината може да видите учебници, граматики и помагала за американското и други училища в Самоков.
Тук имаме учебни издания за звучната метода на преподаване на самоковския учител Димитър Благоев. Той въвежда в пловдивската гимназия Педагогиката като специален предмет за изучаване. Имаме и една уникална книга на самоковския художник Христо Йовевич с ръчно написаните от него Езопови басни и лично нарисувани от него илюстрациите към тях.

Поздрави от всички нас!
Пазете се, стойте си у дома!
Забавлявайте се!
Следете ни и очаквайте следващите ни аматьорски видеа.

Д. Каназирова - музейна комуникация

Прочетете и...

2 Comments

  • Работно време в края на годината
    Работно време в края на годината

    Приятели, искаме да ви уведомим, че на 24, 25, 31.12.2016 и 01.01.2017 г. ще са почивни дни за…

  •  Ново работно време от края на месец Август 2020 г.
    Ново работно време от края на месец Август 2020 г.

    Приятели, от 31 август 2020 г. музеят ще има ново работно време:  8.30-12.00 и…

  • Фотоапарат на Боев вече в музея в Самоков
    Фотоапарат на Боев вече в музея в Самоков

    Нова година - ново дарение      В първите дни на 2021 г. фондовете ни се…

  • Американското училище в Самоков - III
    Американското училище в Самоков - III

    14.00 Normal 0 21 false false v> >false BG…

  • Юбилейна изложба на Христофор Пейчев в Самоков
    Юбилейна изложба на Христофор Пейчев в Самоков

     В четвъртък, 21 юни, от 18.00 ч. в художествена галерия "Проф. Васил Захариев" ще представим…

  • НЕ УНИЩОЖАВАЙТЕ......
    НЕ УНИЩОЖАВАЙТЕ......

    Уважаеми съграждани и приятели, Наближава пролетното почистване! Не изхвърляйте ненужните за…

  • Празнично работно време, декември, 2021
    Празнично работно време, декември, 2021

     Здравейте, приятели.За тазгодишните коледни и новогодишни празници, при планиране на …

  • Христо Йончев-Крискарец и планината
    Христо Йончев-Крискарец и планината

          Тази година се навършват 140 години от рождението на Христо Зафиров…

  • Среща с Нидал Алгафари
    Среща с Нидал Алгафари

      снимка:…